KOSGEB girişimcilikte sık yapılan hatalar
  • Anasayfa|
  • Blog|
  • KOSGEB girişimcilikte sık yapılan hatalar
Hibe Analiz Danışmanlık

KOSGEB girişimcilikte sık yapılan hatalar

GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMI HAKKINDA

Yeni girişimciler KOSGEB desteklerinden faydalanmak için KOSGEB mevzuatına uygun olarak hareket etmesi gerekmektedir. Girişimcilerin en çok yaptığı hatalar;

  1. İşletme kuruluşunda girişimcinin %50'nin altında hisse sahibi olması veya destek programı süresinde mevcut hisselerinin bir kısmını devrederek %50'nin altına düşmesi. Girişimcinin ortaklı olarak kurduğu işletmelerde hissesinin en az yüzde elli veya üzerinde olması gerekmektedir. Destek programı süresince de hisse oranını yüzde 50’nin altına düşürmemesi gerekir.
  2. Girişimci KOSGEB desteklerinden faydalanabilmek için öncelikle online girişimcilik eğitimlerini tamamlaması gerekmektedir. Girişimcilik eğitiminin tamamlanmasının ardından firma açılış süreci başlamalıdır.
  3. Girişimcinin son üç yılda herhangi bir vergi kaydının veya farklı bir işletmede yüzde 30 veya üzerinde bir ortalığının olmaması gerekir.
  4. OSGEB desteği ile satın alınan makine, teçhizat ve yazılım Program süresi boyunca (2 yıl) satılmamalı, başka şahıs, kurum/kuruluşlara hiçbir şekilde kiralanmamalı veya devredilmemeli, rehin gösterilmemeli. Bu kapsamdaki makine, teçhizat ve yazılım; yapılan yerinde izlemede tespit edilemediği takdirde yasal faizi ile geri tahsil edilir.