Yurtdışı Pazar Araştırma Desteği
Hibe Analiz Danışmanlık

Yurtdışı Pazar Araştırma Desteği

Programın Amacı Nedir?

Yeni ihraç pazarları yaratılması ve geleneksel pazarlarda pazar payımızın artırılması için Türkiye’de sınai ve/veya ticari faaliyette bulunan şirketlerin yurt dışı pazarlar hakkında bilgi sağlaması ve potansiyel alıcılarla iş görüşmeleri yapmaları amacıyla şirketlerin yurt dışı pazar araştırması gezilerinin desteklenmesidir.


Programın Kapsamı Nedir?

Şirketlerin ihracat gerçekleştirmek istedikleri hedef pazarlara ilişkin bilgi ve tecrübelerini artırmaları, potansiyel müşterileri ile iş görüşmeleri gerçekleştirmeleri sağlanmaktadır.


Kimler Başvurabilir?

Türk Ticaret Kanunu’nun 124’üncü maddesinde belirtilen sınai ve/ veya ticari faaliyette bulunan kolektif, komandit, anonim, limited ve kooperatif şirketler.


Destek Unsurları Nedir?

Bir yurt dışı pazar araştırması gezisi kapsamında en fazla iki şirket çalışanının aşağıda belirtilen giderleri desteklenir.

a) Ulaşım: Uluslararası ve şehirlerarası ulaşımda kullanılan ekonomi sınıfı uçak, tren, gemi ve otobüs bileti ücretleri ile günlük 50 ABD dolarına kadar araç kiralama giderleri.

b) Konaklama: Kişi başına günlük 150 ABD dolarına kadar konaklama (oda + kahvaltı) giderleri.

*Yurt dışı pazar araştırması gezisinin en az iki, yol hariç en fazla on günlük kısmı desteklenir.


Destek oranı ve Üst Limiti Nedir?

Destek oranı: %70

Destek üst limiti: Yurt dışı pazar araştırması gezilerine ilişkin giderler %70 oranında ve yurt dışı pazar araştırması gezisi başına en fazla 5.000 ABD dolarına kadar desteklenir.